Dzień dobry,
przesyłam Statut Przedszkola Samorządowego „Jarzębinka” w Brzozie.
Dyrektor Grażyna Weselska statut__przedszkola_2024.pdf
Dzień dobry,
przesyłam Statut Przedszkola Samorządowego „Jarzębinka” w Brzozie.
Dyrektor Grażyna Weselska statut__przedszkola_2024.pdf
W dniach od 11 do 15 marca w ramach Światowego Tygodnia Mózgu w przedszkolu odbyły się ciekawe zajęcia, związane z tym wydarzeniem. Przedszkolaki każdego dnia tygodnia przychodziły ubrane w ustalonym wcześniej kolorze, który symbolizował określoną tematykę na dany dzień (np. kolor niebieski oznaczał wyciszenie).
W holu przedszkolnym, na parterze pojawiły się gazetki z ciekawostkami dotyczącymi mózgu. Zorganizowaliśmy kącik tematyczny, w którym znalazł się między innymi model mózgu - dzięki czemu mogliśmy zobaczyć, jak wygląda. Dzieci codziennie wykonywały ćwiczenia, które pobudzają dwie półkule mózgowe (kapturek myśliciela, półkola szyją, ruchy naprzemienne, trzęsienia, punkty na myślenie, odwrócona rakieta, leniwa ósemka, sprytne palce, gonitwa palców).
W poniedziałek na podstawie obejrzanego filmu „Było sobie życie. Mózg” oraz fragmentu książki „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” przedszkolaki dowiedziały się, jak należy trenować i dbać o mózg - stymulować jego pracę, korzystać z pobytu na świeżym powietrzu, uprawiać sport, dobrze się wysypiać i zdrowo się odżywiać.
Wykonaliśmy pracę plastyczną „Wiosna budzi owady i zwierzęta”, wykorzystując metodę „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej. Dzieci na kartce papieru kreśliły fale, zygzaki, spirale jedną ręką, oburącz, naprzemiennie. Naklejały małe koła wg ilości wyrzuconych oczek na dwóch kostkach. Rytmicznie do muzyki dorysowały do kół elementy, które zamieniły je w owady i zwierzęta, budzące się na wiosnę. Dzieci młodsze wykonywały pracę indywidualnie. W rytm słyszanej piosenki „Leci marzec” rysowały na kartce zieloną kredką kreski tak, by cała kartka była pokryta. Rysowały prawą lub lewą ręką. Następnie przyklejały na zielone kreski małe kolorowe koła. W ten sposób powstała piękna kolorowa łąka. Ze wszystkich prac zrobiona została wspólna wystawa. Celem tych zajęć było ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz rozwijanie wyobraźni twórczej dziecka.
We wtorek dzieci wykonywały pracę plastyczną pt. „Bocian” zgodnie z instrukcją Planu Daltońskiego. Przygotowały również owocową sałatkę. Dobierały ulubione owoce, które następnie samodzielnie kroiły drewnianymi nożykami. Kolejnym etapem pracy było dekorowanie nimi babeczek, tworząc ciekawe kompozycje kolorystyczne i smakowe. Na zakończenie nastąpiła wspólna degustacja słodkości.
W środę dzieci wykonały ćwiczenia i zabawy wspomagające pracę mózgu: domino, puzzle, sudoku, rebusy, memory, tangramy. Segregowały wg koloru i kształtu figury geometryczne, zgodnie z podanym kodem. Do tego zajęcia była przygotowana plansza: poziomo zaznaczone były kolory, a pionowo podstawowe figury geometryczne. Dzieci szukały miejsca „domku” dla wybranej przez siebie figury zgodnie z podanym kodem. Określały kolor figury, próbowały ją nazwać. Zadanie wymagało dużej koncentracji, uwagi i spostrzegawczości. Znalezienie domków wszystkim figurom wzbudziło u dzieci dużą radość i satysfakcję.
Po intensywnym wysiłku przedszkolaki relaksowały się podczas zajęć jogi (Bajka o Wilczkach, Bajka Leśny Patrol - Psi Detektyw). Była to nowa ekscytująca przygoda. Wzmacniały ciała, poprawiły koncentrację, skupienie uwagi, pobudzały wyobraźnię i kreatywność. Powtarzanie asan dobrze wpłynęło na pamięć.
W czwartek w ramach Światowego Tygodnia Mózgu odbyły się Dni Matematyki, których motywem przewodnim było kodowanie na dywanie - gry matematyczne. Każda grupa wiekowa miała zadania dostosowane do posiadanych umiejętności, które miały na celu rozwijanie myślenia logicznego i przestrzennego, współdziałanie w zespole, rozumienie i przestrzeganie reguł gier, kształtowanie kluczowych kompetencji rozumienia i tworzenia informacji, matematycznych i społecznych. Dzieci 3-letnie realizowały zajęcia na swoich salach, natomiast 4-, 5-, 6-latki uczestniczyły w grach w kącikach zewnętrznych poza salą zajęć. Zajęcia trwały 30 minut. Wszyscy uczestnicy byli nagradzani medalami. Chętnie uczestniczyły także w wiosennym, interaktywnym koncercie w wykonaniu muzyków Filharmonii Pomorskiej.
W piątek, na zakończenie Światowego Tygodnia Mózgu, dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się zajęcia metodą sensoplastyka pt. „Żegnamy zimę” z wykorzystaniem różnych kolorów, faktur, konsystencji, smaków i zapachów, które oddziaływały na wszystkie zmysły oraz rozwijały kreatywność i twórcze myślenie dzieci.
Niezwykłą atrakcją okazała się zabawa cieczą nienewtonowską. Po wysiłku w ramach relaksacji dzieci słuchały kompozycji A. Vivaldiego pt. „Cztery pory roku - Wiosna”, poddawały się dziecięcym masażykom i ćwiczyły „Jogę dla malucha”. Tydzień upłynął bardzo pracowicie.
Powered by aSc EduPage